Organizator:

IX Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej (PTCC) 2022

Podziel się

W dniach 14–15 maja w Pszczynie, w Parku Zabytkowym, odbyły się już IX Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej. Był to niesamowity czas dla polskiej arborystyki. Sportowym celem zawodów prowadzonych w międzynarodowej formule ISA (International Society of Arboriculture z siedzibą w USA) był wybór najlepszych zawodników z Polski, gdzie elita najlepszych arborystów, w tym Mistrz Polski, dostał kwalifikację do startów w Mistrzostwach Europy (ETCC) i Mistrzostwach Świata (ITCC).

 

Ekscytujące były już pierwsze wyzwania dotyczące samych przygotowań, gdzie grupa organizatorów i wolontariuszy ze wzmożoną siłą, ogromną dyscypliną w pracy, zajęła się przygotowaniem wybranych drzew do Mistrzostw. Wspaniała atmosfera przyciągnęła wielu uczestników z całej Polski jak i z zagranicy, stając się platformą wymiany wiedzy, kontaktów oraz doświadczeń.

W tym roku w Mistrzostwach wzięło udział aż 39 zawodników oraz liczna grupa 80 wolontariuszy.

Pierwszego dnia uczestnicy rywalizowali w 5 widowiskowych i różnorodnych konkurencjach, które miały na celu wyłonienie najlepszych zawodników PTCC:  

 - Praca w Koronie  (Work Climb) - to konkurencja, symulująca pracę na drzewie, sprawdzająca umiejętność poruszania się po nim. Zawodnicy zaczynali z tego samego punktu startowego i mieli do zaliczenia pięć stacji (stanowisk pracy): piła ręczna, piła na tyczce, rzut gałęzią, "spacer po konarze", lądowanie.

 - Ratownictwo (Aerial Rescue) - polega na udzieleniu pomocy osobie, która uległa wypadkowi na drzewie.  Zawodnik musiał w krótkim limicie czasu dotrzeć do ofiary (manekin) i bezpiecznie sprowadzić ją  na ziemię.

 - Wspinaczka po linie (Ascent Event) - wejście po linie na czas przy użyciu dowolnej techniki. Łączny czas wejścia obejmował: wpięcie w linę, wspinaczkę na wysokość 20-25 m, przejście do zjazdu. Dyscyplina, gdzie liczy się technika i sprawność.

- Wspinaczka na czas (Belayed Speed Climb) - zadaniem uczestników było wejście na drzewo w jak najkrótszym czasie. W trakcie swobodnej wspinaczki zawodnicy prezentowali swoją sprawność, asekurowani jedynie liną chroniącą przed upadkiem.

- Instalacja liny (Throwline) – konkurencja polegająca na instalacji liny w oznaczonych punktach w koronie drzewa (na różnej wysokości). Pierwszą fazą konkurencji było przerzucenie rzutki z linką przez konar, następną podpięcie i przeciągnięcie liny wspinaczkowej.

Na podium stanęli:

Ratownictwo

 1. Michał Macan
 2. Marcin Anczakowski
 3. Jiri Voda

Wspinaczka na czas

 1. Tomasz Franikowski
 2. Jiri Voda
 3. Jan Svarovsky

Wejście po linie w koronę drzewa

 1. Tomasz Franikowski
 2. Jiri Voda
 3. Marcin Anczakowski

Instalacja liny

 1. Mateusz Kazimierczak
 2. David Zergi
 3. Michał Macan

Symulacja pracy w koronie drzewa

 1. Tomasz Franikowski
 2. Mateusz Kazimierczak
 3. Michał Macan

 

Drugiego dnia Mistrzostw najlepsza 6 wzięła udział w Konkurencji Mistrzów (Masters Challenge), gdzie zadaniem finalistów było zaprezentowanie swoich umiejętności w konkurencji składającej się z inspekcji drzewa, instalacji liny, wejścia, symulacji pracy w koronie oraz bezpiecznego zdjęcia całego sprzętu z drzewa. Wyniki tej konkurencji zdecydowały, że na podium Mistrzostw stanęli: jako Mistrz Polski we Wspinaczce Drzewnej Tomasz Franikowski, drugie miejsce Martin Kott a trzecie Szymon Regiel Pastuszka.

Więcej szczegółowych informacji niebawem pojawi się na stronie internetowej Federacji Arborystów Polskich www.fap-arbor.pl oraz na corocznym spotkaniu, na stoisku FAP na Międzynarodowych Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu  - GARDENIA.

 

Tekst: Katarzyna Rokita, Federacja Arborystów Polskich

Zdjęcia: Mateusz Solecki, Konar Team, Federacja Arborystów Polskich