Nowe zielone miejsce na targach
Była kostka betonowa, będą kwitnące rośliny. Ogród kieszonkowy, pełen miododajnych drzew, krzewów i bylin, powstaje na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Będzie pamiątką po Europejskiej Konferencji UFI, której uczestniczki i uczestnicy własnoręcznie go posadzili.
W dniach 4-6 maja 2022 r. w Poznaniu spotkali się przedstawiciele firm z branży targowej z całego świata. To pierwsza od czasu wybuchu pandemii Europejska Konferencja UFI – Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego. Pierwszy raz odbyła się w Polsce i stała się jednym z wydarzeń zwieńczających rok obchodów stulecia Grupy MTP.
W czwartek, 5 maja, o godz. 18:00 uczestnicy i uczestniczki konferencji opuścili Salę Ziemi i udali się na mały skwer między pawilonem 5 a Iglicą. Po dniu pełnym debat i wykładów, zajęli się czymś bardzo – nomen omen – przyziemnym: posadzili rośliny i stworzyli ogród kieszonkowy, pokazując, że odpowiedzialnie zaprojektowane wydarzenie to takie, po którym zostaje jakiś ślad.
Ślad po konferencji UFI będzie zielony, kwitnący i bzyczący. Kieszonkowy ogród mieć będzie 370 m kw. i zajmie fragment placu, który do tej pory był w większości pokryty kostką brukową i zajmowany przez samochody. Teraz będzie pełen roślin. Pojawiły się tu: kolejne drzewo (lipa drobnolistna), a także krzewy, które dają efekt wizualny przez cały rok (cis pośredni, lilak Meyera ’Palibin’, ognik szkarłatny ‘Kuntayi’), byliny i trawy ozdobne. Rośliny zostały tak wybrane, by nie tylko cieszyły oko kwiatami i owocami, ale też przyciągały owady i ptaki, i zwiększały bioróżnorodność tego obszaru. Zapylacze i inne owady będą miały w ogrodzie swój domek, ptaki – budki lęgowe, a wszystkie zwierzęta w upalne dni skorzystają z poidełka z wodą.
Usunięcie 150 m kw. betonu i zastąpienie go zielenią ograniczy efekty miejskiej wyspy ciepła, poprawi lokalny mikroklimat, a także zwiększy ilość retencji i tym samym ograniczy spływ powierzchniowy wód deszczowych do przesilonej kanalizacji miejskiej.
Stworzenie ogrodu wpisuje się w strategię CSR Grupy MTP i wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju w ramach Agendy 2030 ONZ. Kieszonkowy ogród jest też jednym z pierwszych elementów „zielonej rzeki”, która już za kilka lat przecinać będzie teren Międzynarodowych Targów Poznańskich.