Organizator:

Projekt "Krok po kroku zbuduj swój ogród"

Podziel się

Najnowszy projekt “Z ogrodem na TY” pokaże, jak krok po kroku przejść proces wykonania ogrodu, od projektu, aż po jego kompleksowe urządzenie.

Ze swojego doświadczenia wiem, że to wiedza mocno poszukiwana. Świadczy o tym popularność tego typu treści na moim blogu, ilość zapytań jakie otrzymuję, czy chociażby zainteresowanie moim podręcznikiem, w którym m.in. te zagadnienia omawiam.

Natomiast ten cykl będzie miał jedną, podstawową zaletę, która zdecydowanie wyróżni go na tle innych opracowań, poruszających podobne zagadnienia. Otóż będzie opracowany nie czysto teoretycznie, ale na konkretnym przykładzie, podczas rzeczywistej budowy domu, na prawdziwej działce i przy prawdziwym urządzeniu ogrodu. A to moim zdaniem sprawa fundamentalna, która w sposób bezpośredni wskaże, kiedy, co i na jakim etapie wykonać.

Zanim przejdę dalej, jeszcze jedna, bardzo ważna uwaga: cykl opracowany będzie na przykładzie konkretnej budowy nowego domu, który realizuję, a zatem mogą się z nim utożsamiać wszyscy, którzy podobny proces planują czy również realizują. Dlatego, że to właśnie na etapie budowy budynku trzeba już rozmyślać nad ogrodem, jak gospodarować masami ziemi, jakie urządzenia czy przewody poprowadzić, czy jakie inne czynności wykonać, aby ułatwić sobie dalsze działania, a tym samym zaoszczędzić czas, pieniądze i mnóstwo kłopotów. Nie oznacza to jednak, że z opracowania nie będą mogli skorzystać również ci, którzy są już po budowie, a nawet ci, którzy jakiś już ogród posiadają, ale rozważają nad jego zmianą. Otóż owszem, to opracowanie również i im jest dedykowane.

Nie będzie to również opracowanie pokazujące jak wykonać ogród systemem tzw. gospodarczym, tylko i wyłącznie własną pracą i pomyłem. Owszem ogrody w ten sposób zrealizowane bardzo szanuję i wielokrotnie odwiedzam, chociażby w ramach projektu “Busem przez polskie ogrody”. Jednak ten cykl ma na celu co innego, konkretnie pokazanie tego, jak poprawnie ogród zaprojektować, jak go wykonać, z czyjej pomocy skorzystać i na jakim etapie, gdzie szukać wsparcia, jakich materiałów użyć, co będzie potrzebne, jak wszystko ze sobą połączyć i w jakiej kolejności.

Uważam, że absolutnie nie ma niczego złego w tym, że w procesie projektowania czy budowy ogrodu korzystamy z wiedzy profesjonalistów i zdajemy się na ich doświadczenie. Nie zgadzam się również ze stwierdzeniem, które często słyszę, że tylko ogrody wykonane własną pracą, są “prawdziwe” i godne uwagi. Otóż ogrody wykonane przez specjalistów, ale z naszym świadomym udziałem, według naszych życzeń i potrzeb, są równie ciekawe i atrakcyjne. Szczególnie w dzisiejszych realiach, kiedy tak naprawdę często nie mamy czasu na to, aby samemu te rzeczy realizować. To tak samo jak z tym, że sami nie projektujemy i nie budujemy domów, nie naprawiamy samochodów, nie szyjemy ubrań, nie robimy mebli, nie obcinamy włosów itd., itd. Myślę, że się z tym zgodzisz.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Szostak

Czytaj cały artykuł