Organizator:

Arena Krajobrazu na GARDENII 2021

Podziel się

Na premierowej edycji ARENY KRAJOBRAZU w Poznaniu spotkali się najlepsi na świecie architekci krajobrazu - Chris Beardshaw, Jo Thompson, Taina Suonio. Druga edycja odbędzie się już niebawem, w czasie Targów GARDENIA, 4-5 listopada 2021 na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Program nadchodzącej edycji jest równie bogaty, jak ten premierowy!

Projektowanie w praktyce

Jednym z głównych celów ARENY KRAJOBRAZU jest wzajemna wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi grupami zawodowymi. To najlepsza, zdaniem organizatorów, formuła pozwalająca na inspirację i dostarczenie wartościowej wiedzy opartej o praktykę. Cel ten został osiągnięty podczas premierowej edycji. Wykłady, warsztaty i kilkanaście godzin praktycznych pokazów cięcia i pielęgnacji drzew i krzewów na trzech tematycznych scenach dostarczyły naszym gościom tego, czego oczekiwali, a co my opisaliśmy w naszej misji. 

Profesjonalizm, nauka i pasja te trzy obszary aktywności zmaterializowały się na Arenie Krajobrazu. Komentarze i oceny jakie zebraliśmy po pierwszej edycji były potwierdzeniem, że zaproponowane formaty były skutecznym sposobem dotarcia do naszego odbiorcy i jednocześnie stanowiły efektywny sposób edukacji. Wyjątkowym, innowacyjnym elementem programu ARENY KRAJOBRAZU były przeglądy portfolio polskich architektów krajobrazu prowadzone przez gości specjalnych z Wielkiej Brytanii i Finlandii. Formuła ta dostarczyła uczestnikom praktyczną wiedzę i nowe doświadczenie dzięki różnorodnej odmiennej perspektywie prowadzących warsztaty mentorów.

 

ARENA KRAJOBRAZU 2021 -  4-5 listopada w czasie GARDENII

Druga edycja Areny Krajobrazu odbędzie się już niebawem. Zapraszamy 4-5 listopada na Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. Program nadchodzącej edycji jest równie bogaty jak ten premierowy.


I dzień - Dzień Architekta Krajobrazu.

Zaplanowaliśmy 9 prezentacji naszych gości specjalnych z Europy i Polski. Wśród gości zagranicznych wystąpią Taina Suonio- Finlandia, Anca Panait - Wielka Brytania / Rumunia,  Bernd Franzen, - Niemcy, Hexian Jin - Chiny. W gronie wykładowców są też polscy doświadczeni architekci krajobrazu i ogrodnicy. Marta Góra, Zuzanna Bartmann, Alicja Maj , Joanna Rayss, Hanna Michalak oraz grono studentów Politechniki Poznańskiej, którzy przedstawią efekty swojej twórczej pracy powstałej w ramach zajęć prowadzonych na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej oraz w ramach projektu pod nazwą „SPRING CORNER” realizowanego  przez Arenę Krajobrazu, a skierowanego do młodych adeptów architektury krajobrazu.

Taina Suonio / Finlandia

Relacja z jesiennej edycji Chelsea Flower Show 2021

Marta Góra

Byliny we współczesnych ogrodach

Anca Panait / UK

Kluczowe czynniki wpływające na proces projektowy i finalne projektowe efekty

Zuzanna Bartman

Rewaloryzacja zabytkowego ogrodu wokół Pałacu Myślewickiego w Muzeum Łazienki Królewskie - Przywracanie przestrzeni parkowej

Bernd Franzen / Niemcy

Mieszkaj w domu - przyjemności zaznawaj w ogrodzie

Joanna Rayss

Mała Retencja – Ogromny Potencjał …czyli kilka słów o synergii ekologiczno-biznesowej wykorzystania niszy projektowej.

Alicja Maj

Różnorodność gatunków i odmian traw, a możliwości ich zastosowania.

Hanna Michalak

Zieleń warta Poznania

Studenci Politechniki Poznańskiej

Spring Corner - trzy prezentacje projektów studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej

 

 

II dzień - metody cięcia i pielęgnacji drzew i krzewów

Jak w poprzedniej edycji nie zabraknie praktycznych warsztatów cięcia i pielęgnacji drzew i krzewów. Drugiego dnia w 6 blokach tematycznych Jan Maruniewicz, doświadczony ogrodnik, który swe umiejętności rozwijał w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce zaprezentuje szereg praktycznych metod cięcia i pielęgnacji drzew i krzewów. Jan jest również autorem książki, która w praktyczny sposób przedstawia szeroki zakres sposobów cięcia i pielęgnacji najważniejszych gatunków roślin ozdobnych. Swym praktycznym doświadczeniem podzielą się z nami również szkółkarze. Janina Chodun i Eva Tretiakov ze szkółki róż ROSARIUM przedstawią praktyczne sposoby sadzenia i pielęgnacji róż jesienią, zaś Artur Maj, właściciel szkółki DAGLEZJA, podzieli się z gośćmi Areny Krajobrazu tajnikami pielęgnacji i cięcia traw.

Jan Maruniewicz

Cięcie żywopłotów zimozielonych i ich pielęgnacja

Jan Maruniewicz

Cięcie hortesji - przegląd najpopularniejszych gatunków

Hexian Jin

Teoria i praktyka chińskiej architektury krajobrazu, cz. 1

Artur Maj - Szkółka DAGLEZJA

Jak zadbać o trawy ozdobne w gruncie i w donicach.

Rosarium - Szkółka Róż. Janina Chodun i Eva Tretiakov

Sadzenie róż z gołym korzeniem jesienią i ich pielęgnacja.

Jan Maruniewicz

Cięcie krzwów liściastych - Dereń, Pęchęrznica, Trzmielina, Budleja

Hexian Jin

Teoria i praktyka chińskiej architektury krajobrazu, cz. 2

Jan Maruniewicz

Cięcie krzewinek niskich i pnączy

Jan Maruniewicz

Cięcie drzew i krzewów owocowych

Jan Maruniewicz

Formowane krzewy zimozielone - topiary

W poprzedniej i nadchodzącej edycji organizatorzy postawili sobie za cel zgromadzenie w jednym miejscu przede wszystkim praktyków. Zaproszenie do pawilonu Areny Krajobrazu tych, którzy posiadają najcenniejszy kapitał, praktykę i doświadczenie. Format Areny, który swym kształtem przypomina nieco college, gdzie w przerwie między zajęciami spotykają się adepci różnych profesji i inspirują się wzajemnie, jest wypadkową doświadczeń organizatorów tego wydarzenia.

 

 

Tomek Ciesielski
Organizator Areny Krajobrazu
Fundacja FRACTAL

 

Po najświeższe informacje dotyczące Areny Krajobrazu zapraszamy na: FacebookInstagram i YouTube.