Organizator:

Dokarmianie ptaków wolno żyjących

Podziel się

Czy dokarmiać, kiedy i jeśli tak to czym?

Dokarmianie ptaków wolno żyjących to temat budzący nadal wiele wątpliwości. Czy dokarmiać, kiedy i jeśli tak to czym? – Tradycją jest dokarmianie zwierząt wolno żyjących wyłącznie w okresie zimowym, gdy temperatury powietrza spadają poniżej zera, a na zewnątrz zalega pokrywa śnieżna. Niewiele natomiast wiadomo o dokarmianiu ptaków wolno żyjących wiosną czy latem.

Utarło się przekonanie, że dokarmianie ptaków wiosną i latem zakłóca się czas lub trasę ich migracji. Tymczasem źródło pożywienia stanowi niewielką część powodów, dla których ptaki migrują. Ważniejszym czynnikiem jest słabnące światło dziennie, którego nie zastąpi żadna smaczna przekąska. W dobie urbanizacji i coraz większej ingerencji człowieka w naturalne tereny zieleni oraz w wyniku zmieniającego się klimatu, kiedy zimy stają się coraz cieplejsze, a okresy letnie - upalne i  suche,  ptaki potrzebują naszego wsparcia przez cały rok.

Na co zwracać uwagę

Klienci decydujący się na dokarmianie zwierząt wolno żyjących powinni robić to mądrze i odpowiedzialnie. Warto więc zadbać o to, aby kupujący mieli dostęp do karmy wysokiej jakości i ostrzec ich, że niedozwolone jest karmienie ptaków wszelkiego rodzaju pieczywem, innymi produktami zawierającymi sól i posiadającymi cechy świadczące o nieprzydatności do spożycia, np. gnicie czy nalot pleśni.

Tekst: Garden&Fun

Zdjęcia: Fotolia

Cały artykuł dostępny tutaj