Organizator:

Weekend Otwartych Ogrodów

Podziel się

3 edycja Weekendu Otwartych Ogrodów już 8 i 9 czerwca w Poznaniu. Partnerem wydarzenia są Targi Gardenia.

Poprzednie dwie edycje dowiodły, że poznaniacy kochają ogrodnictwo. W przydomowych ogródkach, na rodzinnych ogrodach działkowych, a nawet na balkonach i tarasach potrafią z roślin stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. 8 i 9 czerwca będzie okazją, aby te dzieła zobaczyć i podziwiać w kilkuset ogrodach. W Poznaniu po raz trzeci odbędzie się wydarzenie pod nazwą Weekend Otwartych Ogrodów organizowany przez Fundację Fractal, Wydarzenie po raz  trzeci odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

W ramach Weekendu Otwartych Ogrodów wszyscy chętni będą mogli wejść do wybranych prywatnych ogrodów, obejrzeć rabaty i nasadzenia, a także porozmawiać z właścicielami o ich pasji. Będzie to też dobra okazja, by odpocząć od codzienności, spotkać innych pasjonatów natury, podzielić się ogrodniczymi doświadczeniami.

W wydarzeniu udział wezmą właściciele poznańskich prywatnych ogrodów. Podolany, Strzeszyn, Junikowo, Wola. Udział  zapowiedzieli też właściciele najpiękniejszych ogródków działkowych znajdujących się m.in. na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych, „Urodzaj”, „im. Armii Poznań”, oraz najstarszy poznański ROD „im. Roosevelta”. Łącznie na ich terenie znajduje się ponad 600 ogródków, które będzie można podziwiać 8 i 9 czerwca.

W trzeciej edycji po raz pierwszy udział wezmą ogrody społeczne oraz zielone podwórka, enklawy tworzone przez mieszkańców poznańskich kamienic i wspólnot mieszkaniowych skupione w projekcie zainicjowanym w 2019 roku przez Fundację Fractal pod nazwą „Zielony Fyrtel”. Na terenie podwórek odbędą się warsztaty skierowane do osób starszych zamieszkujących na poznańskim Starym Mieście, podczas, których to prowadzący zaproponują szereg udogodnień i sposobów na uprawę ogródka w miejskiej przestrzeni.

Każdy poznaniak doskonale wie co to jest fyrtel ale pewnie do tej pory nikt z poznaniaków i gości miasta nie był w „Różanym Fyrtlu”. Weekend Otwartych Ogrodów daje tą niepowtarzalną i jedyną w roku okazję aby odwiedzić  8 i 9  czerwca „Różany Fyrtel” na terenie Starego ZOO gdzie będzie można obejrzeć wystawę róż, z wielkopolskich szkółek, otrzymać porady od fachowców z Polskiego Towarzystwa Różanego oraz spotkać jedyną królową róż na codzień pełniącą swe obowiązki w Kutnie. Zawita ona specjalnie na Weekend Otwartych Ogrodów do Poznania.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie oficjalne otwarcie pierwszej w Poznaniu różanej rabaty z kolekcją polskich odmian róż. Otwarcie odbędzie się 8-go czerwca o godz. 12.00 na terenie Starego ZOO.

Poznań to zielone miasto, w którym nie brakuje atrakcyjnych nasadzeń także w przestrzeni miejskiej. Dlatego specjalnie na tę okazję Zarząd Zieleni Miejskiej przygotował dla pasjonatów natury a przede wszystkim rowerów. trasę rowerową po poznańskich parkach. Na stronie internetowej wydarzenia oraz na profilu facebook wydarzenia można będzie pobrać specjalny plik, w którym opisane są najpiękniejsze kameralne wnętrza parkowe w Poznaniu wraz z mini-przewodnikiem opisującym rodzaje nasadzeń oraz elementy kompozycji. Ta trasa to doskonała propozycja na rodzinną rowerową wycieczkę po Poznaniu.

Weekend Otwartych Ogrodów to także okazja do poszerzenia swojej wiedzy i wzbogacenia ogrodu o nowe nasadzenia. W wybranych poznańskich centrach ogrodniczych poznaniacy znajdą propozycje rabat specjalnie zaprojektowanych na tą okazję. Projekty przygotowali profesjonalni architekci zieleni z poznańskiej pracowni GARTE, którzy mają na swoim koncie wiele uznanych realizacji, parków i zieleni miejskiej. Tym razem oddali swoje umiejętności poznaniakom w postaci „Rabat na Gotowo”.

W dwóch centrach ogrodniczych będzie można nie tylko obejrzeć projekty rabat, ale także kupić zestawy roślin, które zostały zastosowane w tych projektach. Rośliny zostaną specjalnie na ten cel dostarczone przez Szkółkę Roślin Ozdobnych Byczkowscy. W ten łatwy sposób każdy poznaniak łatwo przeniesie kawałek najpiękniejszych nasadzeń do swojego własnego ogródka. Zainteresowani bedą mogli indywidualnie skonsultować swoje pomysły na ogród z projektantem zieleni. W dwa weekendowe dni 8/9 czerwca w wyznaczonych miejscach czekać będą na wszystkich chętnych, profesjonaliści, którzy rozwiążą wszelkie ogrodnicze dylematy.

Przez sobotę i niedzielę właściciele ogrodów, ogródków działkowych i ogrodów społecznych będą czekali na Poznaniaków w swoich ogrodach od 10.00 do 17.00. Miejsca udostępnione do zwiedzania zostaną oznakowane na bramach wejściowych specjalnymi tablicami z napisem „Weekend Otwartych Ogrodów”

Jak znaleźć w Poznaniu ogrody do zwiedzania, zgłosić się na warsztaty organizowane w ramach tego wydarzenia?

Oficjalny i pełny program wydarzenia znajdzie się na stronie www.weekendotwartychogrodow.pl 25 maja. Program znajdzie się również na plakatach i ulotkach  w centrach ogrodniczych, szkołach, centach handlowych oraz w prasie lokalnej.

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu Weekend Otwartych Ogrodów są bezpłatne.

Więcej informacji:

Fundacja Fractal
e-mail: weekend@fundacjafractal.pl
tel. +48 602 539 559

www.weekendotwartychogrodow.pl
Facebook: http://www.facebok.com/weekendotwartychogrodow/