Organizator:

XV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa

Podziel się

Przed nami już piętnasta edycja Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, organizowanego przez magazyn Zieleń Miejska (ABRYS) i Targi Gardenia. Hasłem tegorocznej edycji jest: „Odbetonować miasta”. Prelegentami będą zarówno aktywiści miejscy, zarządcy zieleni miejskiej, jak i architekci krajobrazu. To mieszanka wybuchowa, która rozprawi się z betonozą!

Rozprawimy się z betonozą!

 

 

 

"Ostrzegam – będzie dużo pyłu i gruzu. Osobiście już nie mogę się doczekać!" – mówi Judyta Więcławska, redaktor prowadząca miesięcznik „Zieleń Miejska”, organizator wydarzenia. Podczas Forum dowiemy się w jaki sposób beton wpływa na ludzi i otoczenie, poznamy przykładowe projekty, których celem jest wprowadzenie jak największej ilości zieleni do tkanki miasta na przekór betonozie.

Co w programie?

 • walka z betonozą w Polsce i na świecie
 • innowacyjne sposoby wprowadzania zieleni w miastach
 • ogrody tymczasowe
 • retencyjna funkcja zielonych dachów
 • działania rewitalizacyjne w ścisłym centrum Poznania
 • ogrody przyjazne dzikim zwierzętom
 • Rodzinne Ogrody Działkowe - walka o ogólnodostępność
 • betonoza na cmentarzach
 • obalenie mitów wokół naturalnych placów zabaw

W ramach spotkania odbędzie się panel dyskusyjny Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK):  Nowe pomysły na miasto – utopia czy realna szansa na nową jakość życia?

Prelegenci XV Miejskiej Sztuki Ogrodowej:

 • Paweł Mrozek - architekt, twórca profilu Sto Lat Planowania
 • Joanna Rayss - architekt krajobrazu, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu
 • Weronika Sińska-Mikuła - Urząd Miasta Poznania, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta
 • Natalia Madajczyk - Urząd Miasta Poznania, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta
 • Jos Muller - Educarium
 • Dominika Dymek - Urząd Miasta Poznania, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta
 • Wojciech Januszczyk - architekt krajobrazu Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, prezes i fundator Fundacji Krajobrazy
 • Ernest Rudnicki - biegły sądowy z zakresu dendrologii
 • Agata Milanowska - architekt krajobrazu
 • Jacek Bożek - Klub Gaja
 • zw. dr hab. Tadeusz Baranowski - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • dr hab. inż. arch. Irena Niedźwiecka-Filipiak, prof. UPWr - prezes Zarządu Głównego SPAK, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
 • dr hab. inż. arch. Elżbieta Raszeja, prof. UAP vice-prezes Zarządu Głównego SPAK, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
 • dr inż. arch. Magdalena Rzeszotarska-Pałka członek Zarządu Głównego SPAK, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
 • dr hab. inż. arch. Agnieszka Wilkaniec vice-prezes Oddziału Wielkopolskiego SPAK, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Lidia Piecak - Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina
 • Bartosz Byczkowski - Garte/Green Cities
 • Andrzej Ćwik - RosaĆwik
 • dr inż. Maciej Żołnierczuk - Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie
 • Aleksander Lech – architekt krajobrazu, rzeczoznawcza PSDZ-NOT

Rejestracja oraz program dostępne na stronie Organizatora: KLIKNIJ

BEZPŁATNA REJESTRACJA ZOBACZ PROGRAM

Błękitno-zielona infrastruktura. Co to jest i czemu tak brzydko się nazywa?

Prelegent: Paweł Mrozek - architekt, urbanista Poruszane zagadnienia: procesy zazieleniania, przywracanie wód powierzchniowych, procesy ekonomiczne stojące za zielenią w mieście.

Zielona rewitalizacja Poznania

Prelegentki: Natalia Madajczyk, Weronika Sińska-Mikuła - Urząd Miasta Poznania. Poruszane zagadnienia: integracja działań społecznych, przestrzennych i środowiskowych na obszarach wymagających odnowy. Przykłady projektów, które w szerokim stopniu wykorzystują koncepcję rozwiązań opartych na przyrodzie (ang. Nature-based Solutions), m.in. Stary Rynek, Rynek Łazarski, jak również naturalne place zabaw, eko-demonstratory.

Wrażliwość estetyczna, wrażliwość ekologiczna a zieleń

Prelegent: prof. zw. dr hab. Tadeusz Baranowski, UP w Poznaniu. Poruszane zagadnienia: Na występującej w miastach zieleni nieodłączną ich częścią są różne organizmy (owady, roztocze, wirusy, bakterie, grzyby), powodując niekiedy obniżenie ich walorów estetycznych. Co możemy zrobić, aby ochronić te organizmy i jak zabezpieczyć rośliny przed zniszczeniem?

Retencyjna funkcja zielonych dachów jako element Systemu Powierzchniowej Retencji Miejskiej

Prelegentka: Joanna Rayss - architekt krajobrazu, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu

Obalenie mitów wokół naturalnych placów zabaw

Prelegent: Jos Muller, Educarium

Sezon ogródkowy – spotkajmy się na działkach. Pilotażowy projekt otwierania poznańskich ROD na lokalną społeczność

Prelegentka: Dominika Dymek - Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Urząd Miasta Poznania. Poruszane zagdanienia: likwidacje ogrodów działkowych z uwagi na ich atrakcyjną lokalizację oraz niejasny status własności zajmowanych przez nie gruntów. Odtwarzanie likwidowanych ogrodów ma miejsce na obrzeżach miasta, co zmienia charakter i sposób użytkowania działek, a w konsekwencji spadek zainteresowania ich posiadaniem. Kompromisem pozwalającym zachować ogrody działkowe w miastach jest ich stopniowe otwieranie dla lokalnej społeczności.

Ogrody tymczasowe, czyli kiełkujące ziarnko na betonowej pustyni

Prelegent: dr inż. Maciej Żołnierczuk - Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie. Poruszane zagadnienia: Ogrody tymczasowe kojarzone są głównie jako półtrwałe instalacje przestrzenne. Ich rodowód odnaleźć można gdzieś między tradycją zielonych skwerów miejskich, a sztuką krajobrazu. Należy zaznaczyć, że spectrum zastosowania tego rodzaju obiektów jest dosyć szeroki. Toteż warto się zatrzymać i przemyśleć, co zrobić aby tymczasowa oaza stała się czymś więcej, a jej moc oddziaływania uległa wydłużeniu. Jak mogą wyglądać ogrody tymczasowe, jakie mogą być ich funkcje, jak sprawić aby ich potencjał rozbił betonowe pustynie?

Święto drzewa – ogrody dla przyrody

Prelegent: Jacek Bożek - prezes Klub Gaja

Betonoza cmentarna

Prelegent: Ernest Rudnicki. Często zapomina się o tym, że cmentarze mają pełnić funkcje miejskich parków i celem wykorzystania każdego skrawka wolnej przestrzeni wypełnia się je betonem. Za kilkadziesiąt lat swoista moda na betonowe szeregi potężnych granitowych grobowców otoczonych jedynie kostką brukową minie. Co wtedy?

Ochrona drzew i przyrody w mieście z perspektywy aktywistek i aktywistów miejskich

Prelegent: Lidia Piecak

Czy róże w naszych miastach wymagają ochrony chemicznej?

Prelegent: Andrzej Ćwik

Miejskie funkcjonalne struktury, które współistnieją z naturą

Prelegentka: Agata Milanowska

Świadome projektowanie dachów pokrytych roślinnością w zgodzie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym

Prelegent: Aleksander Lech

Zdrowe Miasto – zachwyt nad chaszczami i ścieżka edukacyjna

Prelegent: Wojciech Januszczyk. Upcyklingowe pasiecznictwo miejskie, ogród warzywny, ogrody i donice retencyjne, rozszczelnianie nawierzchni przy budynkach, sztuka w przestrzeni, duże wiszące drzewo, łąki kwietne zamiast trawników, zielone dachy oraz najważniejsze, zarastanie. Zarośla i chaszcze, które mają zachwycać i zmieniać postrzeganie estetyki zieleni.

Czy wprowadzenie zieleni do współczesnego miasta jest możliwe?

Prelegent: Bartosz Byczkowski. Współczesne miasta w obliczu zmian klimatu oraz postępującej, trudnej do kontrolowania antropresji mierzą się z wieloma problemami. Smog, nadmiar pojazdów, podwyższona temperatura to tylko niektóre z czynników pogarszających warunki życia mieszkańców. W obliczu tych zmian, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy, a jeżeli tak to w jaki sposób można przywrócić wysoką zieleń do miast? Czy jest to w ogóle możliwe? Czy faktycznie drzewo jest dla nas ważniejsze niż miejsce parkingowe pod domem, światłowód w mieszkaniu i droga rowerowa?

BEZPŁATNA REJESTRACJA ZOBACZ PROGRAM

Zapraszamy do Pawilonu 11, 4 listopada 2021 r. w czasie targów GARDENIA!

Panel dyskusyjny Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu  (SPAK):

Nowe pomysły na miasto – utopia czy realna szansa na nową jakość życia?

 

dr hab. inż. arch. Irena Niedźwiecka-Filipiak, prof. UPWr

Jest architektem specjalizującym się w architekturze krajobrazu. W swoim dorobku ma szereg opracowań studiów krajobrazowych i historyczno-ruralistycznych oraz planów rozwoju miejscowości ze szczególnym uwzględnieniem wyróżników krajobrazu i tożsamości miejsca. Kieruje zespołem, który opracował projekt optymalnego systemu zielonej infrastruktury dla Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz zasady i wytyczne jego implementacji. Pracuje w Katedrze Architektury Krajobrazu w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 2016 roku jest prezesem Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu SPAK. Jest członkiem Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków przy Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków oraz Wrocławskiej Rady ds. Ekologii i Zieleni.

dr hab. inż. arch. Elżbieta Raszeja, prof. UAP

Architekt, profesor na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierownik Pracowni Projektowania Urbanistycznego i Planowania Przestrzennego, autorka wielu opracowań i publikacji na temat krajobrazu i zieleni miejskiej, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu, członek Rady Naukowej Audytu Krajobrazowego Województwa Wielkopolskiego i poznańskiego Think Tanku.

dr inż. arch. Magdalena Rzeszotarska-Pałka

Kierownik Katedry Architektury Krajobrazu, prodziekan ds. organizacji i rozwoju Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu, członek Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Autorka licznych artykułów naukowych i opracowań studialnych dotyczących ochrony dziedzictwa krajobrazu kulturowego miast i wsi.

dr hab. inż. arch. Agnieszka Wilkaniec

Adiunkt w Katedrze Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jej zainteresowania badawcze obejmują tematykę związaną z zielenią towarzyszącą fortyfikacjom, zielenią miejską, projektowaniem zieleni, krajobrazem kulturowym i stanem zachowania historycznych struktur przestrzennych. Wieloletni, czynny członek Oddziału Wielkopolskiego SPAK.

Jos Muller

Educarium

BEZPŁATNA REJESTRACJA ZOBACZ PROGRAM