Organizator:

XVII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa w czasie Gardenii 2023

Podziel się

Już po raz siedemnasty mamy przyjemność zaprosić na Forum Miejska Sztuka Ogrodowa odbywające się tradycyjnie przy Targach Gardenia. Tym razem w odmienionej formule dwudniowej konferencji w ramach programu Kongresu Liderów Branży Ogrodniczej. Zapraszamy!

Uniwersum w zieleni - Cztery żywioły w przestrzeni miejskiej

XVII edycja Forum Miejska Sztuka Ogrodowa zapowiada się żywiołowo, absorbująco i wielotematycznie. Skąd taka myśl? Odpowiedź jest bardziej złożona.

Po pierwsze wydarzenie, po raz pierwszy w historii, organizujemy w trybie dwudniowym – 23 i 24 listopada.

Po drugie – nasze Forum staje się jedną ze scen tematycznych Kongresu Liderów Branży Ogrodniczej, za które odpowiada Grupa MTP.

Po trzecie i najważniejsze – tegorocznym hasłem przewodnim jest „Uniwersum w zieleni”. Uniwersum rozumiane tutaj jako wszechświat. A jeśli wszechświat to cztery żywioły. Idąc dalej tym tokiem rozumowania zrodziła się koncepcja, by prelekcje wygłaszane przez zaproszone przez nas osoby, zrealizować w dwóch blokach tematycznych. I tak, pierwszego dnia Forum zachęcamy Państwa do udziału w sesji „Ogień i woda”, a drugiego – „Powietrze i gleba”. Cztery żywioły a zieleń miejska w ich centrum. To już brzmi dobrze!

Wśród poruszanych zagadnień m.in. wyzwania klimatyczne, walka z wycinką i niewłaściwą pielęgnacją drzew na terenach zurbanizowanych, bezpieczne place zabaw – kontrole i ich wyniki, doświadczenia związane z napowietrzaniem gleby czy rola traw w upadku naszej cywilizacji.

Zapraszam do udziału!

Judyta Więcławska redaktor prowadząca miesięcznik "Zieleń Miejska"

Program*

Uniwersum w zieleni

Cztery żywioły w przestrzeni miejskiej

 

23 listopada (czwartek) 

BLOK I: OGIEŃ I WODA

10.30-14.00

 

10.30 Otwarcie I dnia Forum

Judyta Więcławska, redaktor prowadząca miesięcznik "Zieleń Miejska"

przedstawiciel, Grupa MTP

 

10.40 Jak projektować tereny zieleni, by skutecznie łagodziły zmiany klimatu?

arch. kraj. Katarzyna Kobierska

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu

 

Jakie są kluczowe aspekty projektowania terenów zieleni, które skutecznie przyczyniają się do łagodzenia zmian klimatu? Czy projektowanie zieleni powinno opierać się tylko na dobieraniu gatunków i kompozycji roślin? Jakie znaczenie ma różnorodność roślinności, projektowanie bazujące na zbiorowiskach, systemy retencji wody oraz integracja z otoczeniem? Na konkretnym studium przypadku pokażę, jak taki projekt może wpływać na lokalne środowisko i przynosić korzyści ekologiczne, jak i społeczne. Po prezentacji, zapraszam do krótkiej dyskusji o roli projektowania terenów zieleni w walce z wyzwaniami klimatycznymi.

 

 

11.00 Wdrażanie Szczecińskich Standardów Zieleni

Marta Safader-Domańska

ogrodnik miasta

Wydział Ochrony Środowiska

Urząd Miasta Szczecin

 

Szczecińskie standardy utrzymania ochrony i rozwoju terenów zieleni mają unikalną w skali kraju cechę, jaką jest uwzględnienie potrzeby różnicowania zawartych w nich wytycznych w zależności od kontekstu historycznego, środowiskowego i urbanistycznego. Formuła wdrożenia standardów w postaci Zarządzenia Prezydenta Miasta uczyniła je efektywnym narzędziem do modyfikowania zachowań pracowników gminy, projektantów i wykonawców, przyczyniając się dużej zmiany w podejściu do zieleni w mieście.

 

 

11.20 Zieleń na dachach – rozwiązania dla upraw intensywnych

Krzysztof Wielgus

ZIDA

11.40 Kryzys klimatyczny a potrzeba zmiany paradygmatu ochrony drzew terenów zurbanizowanych

Andrzej Gąsiorowski

Fundacja Fota4climate

 

W ramach prezentacji zostanie omówiony aktualny stan ochrony prawnej i podejście do roli drzew na terenach zurbanizowanych na przykładzie kilku inwestycji oraz interwencji związanych ze zniszczeniem lub usunięciem drzew. Oprócz tego, prelekcja skupi się na omówieniu najnowszych badań i opracowań wskazujących na rolę drzew miejskich w ograniczaniu skutków zmiany klimatu w miastach i na terenach zurbanizowanych. Zwieńczeniem wystąpienia będzie przedstawienie postulatów de lege ferenda ochrony drzew i zieleni terenów zurbanizowanych.

 

 

12.00 Czy AI zastąpi silniki renderujące w wizualizacjach?

Stefan Daszewski

CEO

Gardenphilia.com

 

Przestawimy jakie nowe wyzwania stoją przed architektami, projektantami i producentami oprogramowania
w związku szerokim wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) do generowania i przetwarzania obrazów oraz wizualizacjach 3D.

 

 

12.10-12.25 Przerwa

 

 

12.25 Jak uniknąć wypadków na placach zabaw?

Dominik Berliński

międzynarodowy inspektor placów zabaw RPII

trener i główny ekspert Centrum Kontroli Placów Zabaw

 

Kto jest winien, gdy dochodzi do wypadku na placu zabaw? Analiza przypadków na podstawie 20-letniego doświadczenia biegłego sądowego i międzynarodowego inspektora placów zabaw. Prezentacja jest odpowiedzią na pytanie jak chronić dzieci przed urazem a siebie przed odpowiedzialnością cywilną i karną? Przejdziemy przez poszczególne etapy życia placu zabaw: projekt (w tym dobór urządzeń i wyposażenia), przetarg, montaż, odbiór
i bieżące utrzymanie. Celem spotkania nie jest straszenie wypadkami, ale przedstawienie kilku zasad, dzięki którym możemy ich uniknąć.

12.55 Sprawdzone odmiany róż dla zieleni miejskiej

Andrzej Ćwik

RosaĆwik

 

Prezentacja nowoczesnych odmian róż dedykowanych dla terenów zieleni miejskiej i gminnej w aspekcie ich zdrowotności i łatwości pielęgnacji. Bardzo dynamicznie rozwijająca się hodowla róż umożliwia dobór coraz zdrowszych i efektownych odmian, nie tylko okrywowych. Poruszone zostaną również kwestie właściwego formułowania zapytania przetargowego tak, aby nie naruszać ustawy antymonopolowej.

 

 

13.05 "Zielona sieć: śródmieście-miasto-metropolia" – koncepcja nowego projektu dla Poznania

Weronika Sińska-Mikuła

Kierowniczka Oddziału projektów śródmiejskich

Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta

Urząd Miasta Poznania

 

Najstarsze dzielnice Poznania skoncentrowane w śródmieściu stanowią, poza parkami, obszar silnie zurbanizowany z największym odsetkiem uszczelnionionego gruntu. Podczas prelekcji przedstawiony zostanie projekt, którego celem ma być stworzenie zielonej sieci łączącej śródmieście Poznania z klinowo-pierścieniowym systemem miejskiej zieleni i metropolii, zmierzającej do integracji i wzmocnienia systemu terenów zielonych
w zwartej zabudowie miejskiej i połączenie jej z ogólnomiejskim systemem, który jest w dalszej części łączy się
z biosystemem metropolii.

 

 

13.25 Zielony Poznań: Baza danych zieleni – optymalizacja zarządzania zielenią w mieście

Michał Michałowski

kierownik Działu Utrzymania i Rozwoju Modelu 3D oraz Bazy Zieleni

Marcin Lis

specjalista GIS w Dziale Utrzymania i Rozwoju Modelu 3D oraz Bazy Zieleni

Geopoz

 

Prezentowana baza obejmuje obszar całego miasta Poznania i umożliwia cyfryzację informacji o drzewach. Wpływa ona na poprawę koordynacji projektów, zapewniając jednolity system zarządzania zielenią. Portal nie tylko ułatwia życie mieszkańcom, umożliwiając łatwy dostęp do informacji o zieleni w ich okolicy, ale również usprawnia pracę urzędników i profesjonalistów z różnych branż m.in przy analizach środowiskowych czy monitoringu składu gatunkowego. Zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu wszystkich tych, którzy chcą być świadomi, jak nowoczesne technologie mogą wspierać harmonię między urbanizacją a naturą.

 

 

13.45 Park Zakrzówek – przyroda, sport i rekreacja – zielona transformacja terenu poprzemysłowego

dr inż. Piotr Kempf

dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie

 

Dawny kamieniołom, teren poprzemysłowy to dzisiaj jeden z największych parków w Krakowie. Malownicze skały, cieszące się ogromną popularnością kąpielisko i wyjątkowe na skalę całego kraju walory przyrodnicze to wizytówka Parku Zakrzówek. Przed kilkoma laty stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem, jakim było bezpieczne udostępnienie tej przestrzeni mieszkańcom. Dziś to jedna z najbogatszych ofert rekreacyjnych miasta zlokalizowana w odległości 35 minut spacerem od krakowskiego rynku. Znajdujący się niemal w centrum miasta Park Zakrzówek zachwyca niepowtarzalnymi widokami i bioróżnorodnością niespotykaną w miastach.

 24 listopada (piątek) BLOK II: ZIEMIA I POWIETRZE

10.30-14.05 Poznań, Targi Gardenia, pawilon nr 10

Moderator: prof. UPP dr hab. Piotr Urbański, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu10.30 Otwarcie II dnia Forum

Judyta Więcławska, redaktor prowadząca miesięcznik "Zieleń Miejska"

 

 

10.40 IT w zarządzaniu zielenią miejską Wrocławia

Monika Pec-Święcicka

Architekt Krajobrazu Miejskiego

zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

 

 

11.00 Gleba jako podstawa projektowania ekosystemowego

Karol Podyma

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu

 

Gleba jest podstawą życia na naszej planecie, niestety jest także elementem najbardziej pomijanym w procesie projektowania i zarządzania zielenią. Dlaczego tak mało uwagi poświęcamy glebie…? Dbanie o glebę to jedno

z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Zdrowa gleba to koło ratunkowe w pogłębiającym się kryzysie klimatycznym i zanikaniu różnorodności biologicznej. Zdrowa gleba to też podstawa w tworzeniu prawdziwie bioróżnorodnych ekosystemów, które nie generują nadmiernego śladu węglowego i polegają na wspieraniu praw przyrody.

11.20 Zieleń na dachach – rozwiązania dla upraw ekstensywnych

Krzysztof Wielgus

prezes

ZIDA11.30 Równoprawność w projektowaniu obiektów architektury krajobrazu

Wojciech Januszczyk

architekt krajobrazu

Instytutu Architektury Krajobrazu KUL

prezes i fundator Fundacji Krajobrazy

 

Dla niepełnosprawnych, dostępne, bioróżnorodne obiekty architektury krajobrazu. Hasła, słowa klucze pojawiają się i znikają jak kuna w agreście. Chciałbym Państwu opowiedzieć o nowym słowie w projektowaniu, a może nie nowym. Równoprawność.

11.50-12.05 Przerwa

12.05 Wybiórcza miłość do przyrody – o bezmyślnym przyczynianiu się do kryzysu bioróżnorodności

Mikołaj Siemaszko

Specjalista ds. owadów zapylających, fascynat sozologii i społecznik

 

 

12.25 Między niebem a ziemią – szlak Ogrodów Pokoju w północnej Francji

dr inż. arch. kraj. Aleksandra Gierko

Wydział Architektury Politechniki WrocławskiejOd 2018 roku z inicjatywy stowarzyszenia art & jardins – Hauts-de-France na terenie północnej Francji i Belgii powstaje Szlak Ogrodów Pokoju. Projekt krajobrazowy realizowany jest w symbolicznych miejscach pamięci I wojny światowej. Ma na celu nie tylko przypomnienie o żołnierzach różnych nacji biorących udział w Wielkiej Wojnie, ale także wyrażenie sprzeciwu wobec działań zbrojnych we współczesnym świecie. Do projektów kolejnych ogrodów zapraszani są projektanci i projektantki z krajów zaangażowanych w walki, zaś projekty wyłaniane są do realizacji w drodze konkursu.

12.45 Ziemia, powietrze, ogień i woda w kontekście rozwiązań technicznych dla drzew miejskich

Rafał Cegielski

przedstawiciel handlowy firmy GEFA Produkte Fabritz GmbH na Polskę

 

Tak jak człowiek stara się od tysiącleci ujarzmić te cztery żywioły, tak firma GEFA Produkte Fabritz z Krefeld, już od ponad trzydziestu lat, stara się proponować rozwiązania pomagające w sadzeniu i pielęgnacji drzew znajdujących się przestrzeni urbanistycznej. Oferujemy produkty, które są wynikiem działań, analiz i wniosków wielu wiodących specjalistów niemieckiej branży szeroko rozumianej Architektury Krajobrazu, przy czym najwięcej uwagi kładziemy na to, co naszym zdaniem daje nam ludziom najwięcej korzyści, czyli drzewom.

 

 

12.55 Nowoczesne trendy w zazielenianiu dachów zielonych

dr hab. inż. Katarzyna Wróblewska, prof. UP

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Polskie Stowarzyszenie "Dachy Zielone"

 

Zielone dachy to unikalne siedliska utworzone w miejscach, które inaczej pozostałyby nie wykorzystane. Ekstensywne zielone dachy z wykorzystaniem różnych gatunków rozchodników Sedum sadzonych w płytkiej warstwie podłoża są powszechnie znane, a w Polsce dominujące. Jednak światowi projektanci zielonych dachów odwracają się od dachów typowo rozchodnikowych na rzecz dachów bioróżnorodnych z rodzimymi gatunkami roślin odpornych na suszę. Z reguły są one sadzone/wysiewane na warstwie podłoża o takiej samej grubości jak rozchodniki (10-15 cm), jednak pogrubienie warstwy rozszerza dobór gatunków możliwych do wykorzystania. Na wykładzie przedstawione będą aktualne trendy zakładaniu ekstensywnych dachów zielonych odpowiadające na potrzeby współczesnego świata.

 13.15 Aspekty prawne w przetargach miejskich

Andrzej Ćwik

RosaĆwik13.25 Napowietrzanie gleby za pomocą Airspade oraz inne zabiegi poprawiające warunki siedliskowe drzew

Łukasz Pawlik

zastępca dyrektora ds. zieleni w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Krakowie

 

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie inwestuje w zdrowie drzew, korzystając z innowacyjnych narzędzi m.in do napowietrzania gleby - Airspade. To kluczowy proces dla zdrowego wzrostu drzew, poprawiający przewodnictwo powietrza, wody i składników odżywczych, wspierający rozwijające się korzenie. Ponadto poprawa warunków siedliskowych drzew realizowana jest na wiele różnych sposobów zarówno w ramach bieżącego utrzymania jak i podczas realizacji miejskich inwestycji. Odbetonowanie przestrzeni w strefie korzeniowej drzew, czy zastosowanie gleby strukturalnej to przykłady takich działań. Troska o kondycję i żywotność miejskich drzew ma ogromne znaczenie w kontekście poprawy jakości powietrza, czy redukcji miejskich wysp ciepła, pełniąc nieocenioną rolę w kształtowaniu bardziej ekologicznego i przyjaznego środowiska miejskiego.

 

 

13.35 Wpływ łąk kwietnych na bioróżnorodność

Rafał Węgrzynowski

prezes

TORAF

 

 

13.45 Trawy jako przyczyna upadku cywilizacji?

arch. kraj. Krzysztof MielickiPrzejście z łowiecko-zbierackiego trybu życia na osiadły ok. 12 tysięcy lat temu było dla naszych przodków ogromnym skokiem, określanym jako rewolucja neolityczna. Wiązało się to z wynalezieniem rolnictwa. Zaczęliśmy uprawiać rośliny. Jako cywilizacja zawarliśmy pakt z botaniczną rodziną traw. Na niektórych jej przedstawicielach dziś określanych jako zboża oparliśmy nasz byt na planecie. Dzięki stałemu dostępu do żywności zwiększyła się długość życia, a to miało przełożenie na nasz sukces ewolucyjny oraz kolonizacyjny. Populacja ludzkości stopniowo rosła. I choć na przestrzeni wieków zubażaliśmy naturalne tereny pod uprawy, żyliśmy we względnej równowadze z zasobami Ziemi. Jednak systematycznie rosnąca populacja ludzi oraz konsumpcjonizm doprowadzają nas na skraj katastrofy ekologicznej i klimatycznej. Przeznaczamy coraz większe tereny dzikiej przyrody dla "oswojonych" przez nas traw nie dając szans na odnawianie zasobów. To co pierwotnie wywindowało nas na szczyt łańcucha pokarmowego, obecnie doprowadza nas do zguby. Uparcie chcemy myśleć, że jesteśmy najwyższym ogniwem ewolucji, jednak czy tak jest w istocie? Zaprzęgnęliśmy trawy jako czynnik rozwoju, ale kto w tej relacji jest wygrany? A co jeśli to my zostaliśmy wykorzystani, a trawy z punktu widzenia biologii zyskały na tym sojuszu dużo więcej od nas…

 

 

*Organizator zastrzega możliwość zmian w programie

zarejestruj się kup bilet dowiedz się więcej o gardenii